Ochrana proti vodě a prachu – vše, co potřebujete vědět

Ochrana proti vodě a prachu – vše, co potřebujete vědět

Než začnete používat vaše nové zařízení Sony, měli byste zkontrolovat jeho kompatibilitu a limity. Ať již chcete zařízení vzít na velkou výpravu, nebo jen víkendový výlet, měli byste dodržovat některé základní pokyny, aby zvládlo všechno, co mu připravíte. (23.12.2015)

Nejprve se blíže podívejme na hodnocení IP a jaký má vliv na to, co můžete a nemůžete dělat.

Co je to hodnocení IP?

Hodnocení třídy krytí IP (Ingress Protection) je mezinárodní standard pro měření úrovně ochrany zařízení před prachem a vodou. První číslice z dvouciferného hodnocení IP určuje úroveň odolnosti vůči pevným částicím včetně prachu. Druhá číslice určuje, jak je zařízení odolné vůči čisté (neslané) vodě.

Co to pro mé zařízení znamená

Vaše zařízení má hodnocení třídy krytí IP. To znamená, že v kontrolovaném laboratorním prostředí funguje hardware i poté, co byl vystaven specifickým podmínkám.

Při testování odolnosti proti vodě jsou zařízení Sony opatrně ponořena do nádoby s vodou do hloubky 1,5 metru. Po 30 minutách jsou vytažena a jsou testovány jejich funkce.

Zpívání v dešti a sledování filmů ve vaně

Pokud při večeři náhodou polijete své zařízení vodou, nelamte si s tím hlavu. Prostě ho nechte uschnout.

Chytil vás liják na autobusové zastávce? Žádný problém. Vaše zařízení Xperia pár kapek určitě nerozhází.

Trávíte rádi po náročném pracovním dni večer ve vaně? Pusťte si k tomu na svém zařízení Xperia film. Jenom raději nepotápějte vaše zařízení do vody s koupelovými přísadami a po skončení filmu opláchněte mýdlovou pěnu.

Další způsoby použití zařízení

Existují i další způsoby, jak využít vodotěsnost a prachotěsnost vašeho zařízení Sony. Zařízení je možné používat v následujících podmínkách:

 • Když máte mokré prsty.
 • V prašných prostředích, jako je například větrná pláž nebo prašná cesta. Jen poté nezapomeňte pod kohoutkem opláchnout prach usazený na zařízení.
 • Fotografování a natáčení videa ve vlhkém prostředí. Nezapomeňte, že zařízení byste neměli používat pod vodou. Pokud zařízení náhodou namočíte do jiné než sladké vody, opláchněte je pod kohoutkem.

Ale nezapomínejte na kryty…

Tak jako se musíte seznámit se svým zařízením, nesmíte také zapomenout předtím, než je vystavíte vodě a prachu, pečlivě uzavřít všechny kryty. Jde o kryty portu micro USB, slotu karty SIM a slotu paměťové karty. Některá zařízení mají vodotěsný konektor micro USB bez krytky. Pokud se takové zařízení dostane do kontaktu s vodou, je důležité, abyste k němu nepřipojovali kabel USB, dokud konektor USB zcela nevyschne. Chcete-li konektor USB vysušit rychleji, zkuste z něho vodu vytřepat a poté otřít zařízení dosucha hadříkem z mikrovlákna. Tento postup opakujte, dokud v portu USB nebude žádná vlhkost.

Musíte se také ujistit, že mezi kryty a těsněním nejsou při jejich zavírání zachyceny vlasy nebo jiné malé předměty. Pokud to neuděláte, může to vést k vážnému poškození zařízení.

Základní péče

Několik tipů pro využití zařízení na maximum:

 • Po použití smartphonu, tabletu nebo příslušenství ve vlhkých podmínkách nezapomeňte vysušit všechny kryty a další oblasti, ve kterých se může shromažďovat voda.
 • Nevystavujte zařízení mořské, slané nebo chlorované vodě ani kapalinám jako jsou ovocné nápoje, saponáty nebo ocet.
 • Pokud se zařízení dostane do kontaktu s jinou než sladkou vodou, jako je například chlorovaná voda z bazénu, vždy je opláchněte ve sladké vodě.
 • Pokud se namočí reproduktor nebo mikrofon, jejich funkčnost může být ovlivněna do doby, než vlhkost zcela vyschne.
 • Hodnocení IP bylo splněno v laboratorních podmínkách v pohotovostním režimu, neměli byste proto používat zařízení pod vodou, například fotografovat. Nepoužívejte zařízení k fotografování ani k jiným činnostem pod vodou, například při plavání nebo šnorchlování.
 • Doba vyschnutí se může lišit v závislosti na prostředí, ale může trvat až tři hodiny. Během této doby můžete nadále používat funkce, které nepoužívají reproduktor nebo mikrofon. Můžete bez obav pořizovat fotografie, číst e-maily nebo odesílat textové zprávy.
 • K vysušení mokrých součástí nepoužívejte vysoušeč vlasů.
 • Standardní opotřebení spolu s poškozením zařízení může snížit jeho odolnost vůči prachu a vlhkosti.

 

Zdroj: http://support.sonymobile.com/cz/dm/waterproof/